استفاده از comment و مزایا و معایب آن در HTML

comment و مزایا و معایب آن در HTML

استفاده از comment و مزایا و معایب آن در HTML

آیا استفاده از کامنت ها ضرری برای ما دارد؟ استفاده از کامنت ها چه سودی می‌تواند برای ما داشته باشد؟ قرار دادن comment ها چه مزیتی را می‌تواند به سند HTML ما اضافه کند ؟‌ در این مقاله به مزایا و معایب استفاده از کامنت ها می‌پردازیم.(comment و مزایا و معایب آن در HTML)


مزایا و معایب استفاده از comment در HTML

 

تعریف کامنت                                                    

منظور از Comment یا کامنت چیست؟ آیا میتوان از کد هایی برای راهنمایی و تفسیر درون کد هایمان استفاده کنیم و برای کاربر قابل مشاهده نباشد؟ محدودیتی در استفاده از Comment ها وجود دارد؟

کامنت ها، قطعه کد هایی هستند که توسط مرورگر ها نادیده گرفته می‌شوند. معمولا از Comment برای شرح یک قطعه کد پیچیده، جدا سازی بخش ها یا نکات و یادداشت توسعه دهنده وب استفاده می شود. در یک کلام، کامنت‌ها به شما و دیگران کمک می کنند تا کد هایی که نوشته اید را درک کنند همچنین کامنت‌ها تاثیر شگرفی در افزایش خوانایی کد دارند کا شامل انواع زیر میشوند:

 

کامنت تک خطی

تفسیر (کامنت) تک خطی در HTML در بین تگ <!– … –> و در یک خط قرار می گیرد. در این تگ هر متنی که در وسط آن قرار گیرد به عنوان Comment در نظر گرفته می شود. که توسط همه مرورگر ها نادیده گرفته خواهد شد.

 

کامنت چندخطی

در کنار کامنت‌های تک خطی، HTML از کامنت‌های چند خطی هم پشتیبانی می کند.

برای ایجاد یک Comment چند خطی باید تگ <!– را در خط اول و –> را در خط آخر قرار دهید.

 

کامنت شرطی

کامنت‌های شرطی فقط در مرورگر IE کار خواهند کرد. در نتیجه در سایر مرورگر ها نادیده گرفته خواهند شد. این نوع Comment در نسخه ۵ اینترنت اکسپلورر به بالا قابل استفاده است. شما می توانید توسط این نوع کامنت دستورالعمل خاصی را برای نسخه های مختلف IE تعیین کنید.

 

بنابر این به قطعه کد هایی که ما برای راهنمایی و یادداشت نکات استفاده می‌کنیم و توسط مرورگر در نمایش نادیده گرفته می‌شود کامنت می‌گویند.

 

مثالی از کامنت:

در زیر یک مثال برای معرفی کامنت استفاده کرده ایم.

در مثال بالا در بخش <!--- Hello Hostinja. This is Comment. ---> بخش کامنت ماست.


comment و مزایا و معایب آن در HTML

در استفاده از کامنت ما ممکن است که ندانیم که این قطعه کد می‌تواند تاثیراتی روی کد های ما بگذارد و استفاده از آن برایمان مزایا یا معایبی داشته باشد. طبق مقدمه موجود هدف از این مقاله توضیح در رابطه با مزیت ها و عیب های Comment است.

comment و معایب آن در HTML

از عیب ها شروع می‌کنیم چون میزان عیب هایی که کامنت ها برای ما ایجاد می‌کنند نسبت به مزیت هایشان خیلی کمتر است و دوست دارم که خیلی سریع از این مبحث بگذریم و به مزایای مفیدی که استفاده از کامنت ها برایمان ایجاد می‌کنند اشاره کنم.

استفاده از تگ Comment باعث اضافه شدن حجم کد‌های شما می‌شود.

از ایرادات بسیار مهمی که ممکن است ما به آن توجه نکنیم این است که با وجود کامنت ها حجم صفحات وب و کد های ما افزایش می‌یابد و با اینکه مرورگر ها از خواندن این قطعه کد ها چشم پوشی می‌کنند ولی آن‌ها را در هنگام بارگذاری لود می‌کنند و این باعث می‌شود که در لود صفحات ما حجم این قطعه کد ها نیز افزوده شود و کمی در سرعت ما تاثیر گذار باشند.

استفاده از comment وقت زیادی از شما می‌گیرد ولی در اجرای شما تاثیری ندارد

اگر بخواهیم یک پروژه بسیار بزرگ را کد نویسی کنیم کامنت گذاری برای این چنین پروژه هایی بسیار زمان بر است زیرا می‌بایست تک تک بخش هایی که ایجاد می‌کنیم را کامنت گذاری کنیم و این وقت بسیار زیادی از ما خواهد گرفت.

این نکته رو در نظر بگیرید که ایراد یا عیب اول با فشرده سازی کد هایمان امکان رفع است و همچنین ایراد یا عیب دوم نیز بستگی به میزان کوشش خودتون داره و تنبل نباشید صد در صد ایراد دوم هم نادیده میگیرید و کامنت گذاری را فراموش نمیکنید.comment و مزایا و معایب آن در HTML

همانطور که خواندید با عیب های استفاده از کامنت گذاری که قابل حل است آشنا شدیم. در این بخش می‌خواهیم با مزیت های استفاده از کامنت گذاری صحبت کنیم.

 

دسترسی سریع به بخش مورد نظر

با استفاده از کامنت ها می‌توانیم خیلی راحت و سریع بخش های مورد نظرمان را پیدا کنیم و تغییرات لازم را در آن بخش ها اعمال کنیم. با استفاده از این امکان علاوه بر اینکه دیگر نیازی به گشتن پی در پی در کد ها برای پیدا کردن بخشی از کد نیست.

 

با استفاده از comment کد ها می‌دانید کدام بخشی چه عملکردی دارد یا مربوط به چه چیزی می‌شود

با استفاده از کامنت ها می‌‌توانید عملکرد هر بخش را مشخص کنید تا در آینده با دیدن بخش های مختلف گیج نشوید و به صورت کامل در رابطه با هر بخش اطلاعات داشته باشیم. این کار باعث می‌شود سرعت بروزرسانی صفحات نیز افزایش یابد.

 

با استفاده از comment بخشی از کد می‌توانید مشکلات را راحت تر حل کنید

در صورتی که بخشی از وب سایت ما به مشکل بر خورده باشد با کامنت کردن بخش های دیگر می‌توانیم تنها آن بخش را در صفحه لود کنیم و مشکل را عیب یابی و حل کنیم.

 

با استفاده از comment به برنامه نویس یا کد نویس بعدی احترام می‌گذارید(comment و مزایا و معایب آن در HTML)

اگر در آینده قرار باشد که برنامه نویس یا کد نویسی به پروژه اضافه شود یا جایگزین شما شود یا حتی جز شما از پروژه به صورت شخصی استفاده کند، با کامنت گذاری شما می‌توانید خیلی راحت منطق هر بخش را به او بفهمانید و علاوه بر اینکه شما به او با اینکار احترام گذاشته اید، او نیز سپاسگزار شما برای این کارتان خواهد بود.  جمع بندی comment و مزایا و معایب آن در HTML

همانطور که مشاهده کردید استفاده از کامنت ها می‌تواند مزایای خوبی برای شما داشته باشد و با کمی تلاش می‌توانیم عیب های موجود را نیز حل کنیم.

پیشنهاد می‌کنم حتی برای کوچکترین پروژه های خود نیز از کامنت ها استفاده کنید تا علاوه بر اینکه خودتان در آینده می‌توانید راحت تر کد هایتان را مدیریت کنید، اگر در زمان فورس نیازی به ورود برنامه نویس یا کد نویس دیگری به پروژه شما بود، آن برنامه نویس یا کد نویس نیز بتواند منطق کد های شما را درک کند.


 

نیاز به مشاوره دارید؟

تیم فروش آماده ارائه پیشنهاد و پاسخگویی به سوالات شماست.