اصول JavaScript: مقدمه ای بر REST API

RESTAPI

اصول JavaScript: مقدمه ای بر REST API

انتقال به شکل دولت نماینده (REST) ​​یک شیوه معماری است که با استفاده از مؤلفه های قابل استفاده مجدد ، رابطه مشتری و سرور را کنترل می کند. در ادامه با وبلاگ هاستینجا همراه باشید.

REST به عنوان یک فناوری در یک پایان نامه دکترای ۲۰۰۰ توسط Roy Fielding به جهان معرفی شد. امروزه عموماً از SOAP (پروتکل دسترسی ساده به شی) استفاده می شود زیرا REST از پهنای باند کمتری استفاده می کند و برای استفاده از اینترنت ساده تر و انعطاف پذیر تر است. ما می توانیم از آن برای واکشی یا دادن اطلاعاتی از یک سرویس وب استفاده کنیم ، این کار از طریق درخواست HTTP به REST API انجام می شود.

 

REST API چیست؟

API REST روشی برای دسترسی آسان به سرویس های وب بدون داشتن پردازش اضافی است. هرگاه API RESTful فراخوانی شود ، سرور نماینده ای از وضعیت منبع درخواست شده را به مشتری منتقل می کند.

در واقع ما تقریباً هر روز از این استفاده می کنیم! اگر می خواهید ویدیوهای مربوط به دوچرخه سواری در YouTube پیدا کنید. شما می توانید “دوچرخه سواری” را در قسمت جستجوی YouTube تایپ کنید ، سپس لیستی از فیلم ها در مورد دوچرخه سواری را مشاهده خواهید کرد. از نظر مفهومی ، یک API REST دقیقاً مثل این کار می کند! شما چیزی را جستجو می کنید ، و لیستی از نتایج را از خدمتی که درخواست می کنید دریافت می کنید.

API یک رابط برنامه نویسی برنامه است. این مجموعه ای از قوانین است که به برنامه ها امکان برقراری ارتباط با یکدیگر را می دهد. توسعه دهنده API را روی سرور ایجاد می کند و به مشتری اجازه می دهد تا با آن صحبت کند.

REST همان چیزی است که تعیین می کند API چگونه به نظر می رسد. این قوانینی است که توسعه دهندگان هنگام ایجاد API از آن پیروی می کنند. یکی از این قوانین بیان می کند که هنگام پیوند به یک URL خاص می توانید یک قطعه داده (منبع) بدست آورید.

به هر URL درخواستی گفته می شود در حالی که به داده های ارسال شده به شما پاسخ داده می شود.

 

RESTful Architecture

بنابراین ویژگی های اصلی REST چیست؟

  • بدون تابعیت: به این معنی که داده های مشتری در سرور ذخیره نمی شوند ، جلسه در سمت مشتری (معمولاً در حافظه جلسه) ذخیره می شود.
  • Client <-> Server: جدایی از نگرانی ها بین front-end (مشتری) و back-end (سرور) وجود دارد. آنها به طور مستقل از یکدیگر کار می کنند و هر دو قابل تعویض هستند.
  • حافظه پنهان: داده های سرور روی مشتری قابل ذخیره سازی است که می تواند باعث افزایش سرعت عملکرد شود.
  • ترکیب URL: ما از یک روش استاندارد برای ترکیب URL های پایه استفاده می کنیم. به عنوان مثال ، یک درخواست GET به / شهرها ، باید کلیه شهرهای موجود در پایگاه داده را در اختیار شما قرار دهد ، در حالی که یک درخواست GET به / شهرها / صندلی های نشانی ، شهر را با شناسه صندلی در اختیار شما قرار می دهد. به همین ترتیب ، REST از روشهای استاندارد مانند GET ، PUT ، DELETE و POST برای انجام اقدامات استفاده می کند. که در بخش بعدی به آنها می پردازیم!

بنابراین ما می توانیم یک API RESTful را به عنوان یکی از شهروندان تعریف کنیم که نگرانی ها را بین مشتری-سرور تفکیک می کند ، این امکان را می دهد تا حافظه پنهان داده های سمت مشتری را ذخیره کند و از URL ها و روش های پایه استاندارد برای انجام اقدامات مورد نیاز برای دستکاری ، اضافه یا حذف داده ها استفاده کند.

 

REST in action

حال بیایید نگاهی دقیق تر به چگونگی انجام این کار بیاندازیم! درخواست ما از طریق HTTP به صورت آدرس اینترنتی وب از طریق مشتری به سرور ارسال می شود. با استفاده از GET ، POST ، PUT یا DELETE. سپس یک پاسخ از طریق سرور به صورت منبعی ارسال می شود که می تواند مانند HTML ، XML ، Image یا JSON باشد. JSON بسیار محبوب ترین قالب است ، بنابراین ما برای مثال خود از آن استفاده خواهیم کرد.

RestAPI

HTTP دارای پنج روش است که معمولاً در معماری مبتنی بر REST مورد استفاده قرار می گیرد: POST ، GET ، PUT ، PATCH و DELETE. در حقیقت ، آنها به ترتیب با ایجاد ، خواندن ، به روزرسانی و حذف (CRUD) عملیات مطابقت دارند. همچنین لازم به ذکر است که روش های دیگری نیز وجود دارد که کمتر مورد استفاده قرار می گیرد ، مانند گزینه ها و HEAD.

GET: از این روش برای خواندن (یا بازیابی) بازنمایی یک منبع استفاده می شود. اگر همه چیز خوب باشد ، GET بازنمایی در XML یا JSON و یک کد پاسخ HTTP از ۲۰۰ (OK) را برمی گرداند. در یک مورد خطا ، اغلب ۴۰۴ (NOT FOUND) یا ۴۰۰ (BAD REQUEST) را برمی گرداند.

POST: این روش اغلب برای ایجاد منابع جدید استفاده می شود. به طور خاص ، از این برای ایجاد منابع فرعی استفاده می شود. یعنی تابع برخی منابع دیگر (مثل والدین) باشید. در ایجاد موفقیت آمیز ، وضعیت HTTP 201 را برمی گرداند و یک هدر مکان با پیوندی به منبع تازه ایجاد شده با وضعیت HTTP 201 را برمی گرداند.

PUT: این مورد برای به روزرسانی قابلیت ها و همچنین برای ایجاد منبع مورد استفاده قرار می گیرد (در مواردی که شناسه منبع به جای سرور توسط مشتری انتخاب می شود). اساساً PUT به URL است که حاوی مقدار شناسه منبع غیر موجود است. یک به روزرسانی موفقیت آمیز ۲۰۰ (یا ۲۰۴ در صورت عدم بازگشت هیچ محتوا در بدن) از PUT باز می گرداند. در صورت استفاده از PUT برای ایجاد ، وضعیت HTTP 201 را در ایجاد موفقیت بر می گرداند.

PATCH: برای اصلاح قابلیت ها استفاده می شود. درخواست PATCH فقط باید شامل تغییر در منبع باشد نه منبع کامل. این شبیه به PUT است ، اما بدن حاوی مجموعه ای از دستورالعمل ها است که توضیح می دهد چگونه باید منبعی که در حال حاضر روی سرور ساکن است برای تولید نسخه جدید اصلاح شود. بنابراین بدنه PATCH نباید فقط بخشی اصلاح شده از منبع باشد بلکه به نوعی زبان پچ مانند JSON Patch یا XML Patch باشد.

DELETE: کاملاً توضیح دهنده ، از آن برای حذف منبعی که توسط یک URL مشخص شده استفاده می شود. پس از حذف موفقیت آمیز ، وضعیت HTTP 200 (OK) را به همراه یک بدن پاسخ می گرداند.

 

اصول JavaScript: مقدمه ای بر REST API

کار با داده های REST

علاوه بر این ، معمول است که API های REST نیز داده ها را با فرمت استاندارد برگردانند. همانطور که ذکر شد محبوب ترین قالب امروزه JSON است (JavaScript Object Notation). استاندارد سازی قالب بندی داده ها گامی دیگر به سوی یکنواختی در نحوه تعامل منابع با وب است و این امکان را برای توسعه دهندگان فراهم می کند تا مشکلات را حل کنند و وقت خود را در پیکربندی معماری اساسی نگذرانند!

هنگام درخواست داده از API ، ممکن است چیزی شبیه به این موارد را برگردانید:

این فرمت امکان دسترسی آسان به داده های موجود در JSON را با استفاده از نشانه گذاری نقطه مانند data.title فراهم می کند که “سلام ، من JSON هستم”.

از کجا می توانید API های RESTful را پیدا کنید؟ هر کجا! توییتر. گوگل نقشه هواشناسی را باز کنید. YouTube بسیاری از سرویس های رایج ما روزانه از معماری RESTful برای سرویس API خود استفاده می کنیم. بنابراین به دنیای اضافه کردن قابلیت های API به وب سایت ها و برنامه های خود بروید و دنیای اضافه کردن را کشف کنید!

 

نتیجه گیری

ما نگاهی انداخته ایم که REST چیست ، و همچنین اصول حاکم بر معماری آن. ما چگونگی کار REST با API ها را برای ارسال و دریافت داده ها از مشتری به سرور و دوباره برگشت بررسی کرده ایم. ما همچنین نگاهی به فرمت JSON انداخته ایم ، که در اغلب موارد هنگام دستیابی و دستکاری داده های خود با آنها کار خواهیم کرد!

امیدوارم مقاله اصول JavaScript: مقدمه ای بر REST API برای شما مفید بوده باشد در آموزش های بعدی با هاستینجا همراه باشید

نیاز به مشاوره دارید؟

تیم فروش آماده ارائه پیشنهاد و پاسخگویی به سوالات شماست.