اتصال به هاست ویژه توسعه‌دهنده‌ها از طریق SSH

نوشته شده توسط هاستینجا در ۱۳۹۵/۱۲/۱۰

Terminal-icon

برنامه‌نویس‌ها و کاربران هاست ویژه توسعه‌دهنده‌ها که به طور مداوم با Shell سر و کار دارند و به لحاظ مسائل امنیتی نباید از طریق رمز عبور به SSH وارد شوند بلکه می بایست یک کلید ایجاد کنند و توسط آن کلید به SSH وارد شوند. اگرچه احتمالا اکثر مخاطبین هاستینجا با شیوه ساخت SSH Key آشنایی دارند٫ اما در این مطلب به نحوه‌ی ساخت کلید در سیستم عامل‌های Linux, Mac OS X و ویندوز می پردازیم. سپس نحوه‌ی اضافه کردن کلیدها از Cpanel به هاست‌های توسعه‌دهنده‌ها را شرح خواهیم داد.

کلیدها به دو نوع خصوصی (Private Key) و عمومی (Public Key) ایجاد می شوند که کلید عمومی در سرور قرار می گیرد و کلید خصوصی در اختیار شماست که می بایست برای وارد شدن به SSH از آن استفاده کرد.

نحوه ساخت SSH Key در سیتم عامل‌های لینوکس و مک

در سیستم عامل‌های لینوکس و مک شیوه ساخت SSH Key مشابه یکدیگرند٫ در هر دو محیط ترمینال را باز کرده و دستورات زیر را وارد می کنیم :

بعد از وارد کردن دستور فوق از شما کلمه عبور (passphrase) خواسته می‌شود :

کلید خصوصی و عمومی شما در آدرس زیر قرار می‌گیرند :

ساخت SSH Key در ویندوز

در ویندوز ابتدا به یک SSH Client مثل PUTTY نیاز دارید. PUTTY را از لینک زیر دانلود کرده و آن را extract کنید: دانلود پکیج Putty

سپس برنامه puttygen موجود در فولدر را اجرا کنید و در ادامه گزینه Generate را انتخاب نمایید. در قسمت Key comment به جای rsa-key یک نام خاص به همراه مکانی که در آن جا قرار دارید به شیوه زیر وارد نمایید (مثلا ali@hostinja). در قسمت Key passphrase و confirm passphrase رمز عبور مورد نظر را وارد نمایید.

putty-key-generator

 از طریق دکمه های Save public key و Save private key کلید عمومی و اختصاصی ساخته شده را در محلی امن ذخیره کنید.

افزودن کلید عمومی به Cpanel

بعد از ایجاد کلید SSH باید به Cpanel هاست خود وارد شده و از تب Security گزینه SSH Access را انتخاب کنید.

Hostinja-SSH-Cpanel

سپس روی Manage SSH Keys کلیک کرده و در صفحه جدید Import Key را بزنید.

Hostinja-SSH-Cpanel-2

صفحه فوق محتویات فایل مربوط به کلید عمومی خود را وارد کنید. نیازی به پر کردن فیلدهای مربوط به کلمه عبور و کلید خصوصی نیست. سپس به صفحه Manage SSH Keys رفته و روی دکمه manage کنار کلید ایجاد شده کلیک کنید و کلید خود را Authorize نمایید.

حال با استفاده از putty و یا زدن دستور ssh می‌توانید به شل هاست خود دسترسی پیدا کنید و لذت ببرید! 🙂

فقط به این موضوع توجه کنید که port مربوط به SSH در سرورهای هاستینجا ۲۲۲۲ هست و برای دسترسی از طریق ترمینال دستور ssh را با سوئیچ -p2222 اجرا کنید :